עמק, פואמה סימפונית, אופוס 45 (1937)

ביצוע היסטורי בניצוחו של מרק לברי:
לברי ביצע את הפואמה הסימפונית “עמק” פעמים רבות עם תזמורות שונות בארץ ובעולם. הקלטה זו הינה אחת מהבודדות שנשתמרו.
מרק לברי, מנצח
תזמורת קול ישראל (רשות השידור)
שנה: לא ידועה
לצערינו השנייה הראשונה של ההקלטה חסרה.

תזמור: 2/pic,2,eh,2,2,-4,3,3,1-timp+2-str

משך: 16 דקות

מו”ל: העמותה למורשת מרק לברי

תקציר:
לברי כתב את הפואמה הסימפונית “עמק” בשנת 1937. היא מבוססת על שירו “עמק“, שהלחין למילותיו של רפאל אליעז כשנתיים לפני כן. זו יצירה תוכניתית באופיה. לברי שאב השראה לכתיבתה מן הפועלים בעמק יזרעאל שביום ניהלו מאבק מתמשך לייבוש הביצות ובלילות חגגו בשיר, בריקוד וברומנטיקה. הטקסט מתאר יום טיפוסי שכזה. המוזיקה מתארת את נוף העמק וגוברת בהדרגה לכדי ריקוד הורה מרגש. עם ביצוע הבכורה שלה בשנת 1937, הפכה “עמק” ללהיט. היא הייתה ועודנה היצירה הישראלית המבוצעת ביותר.

הפואמה הסימפונית “עמק” נבחרה על ידי המנצח לאונרד ברנשטיין בשנת 1950 כיצירה הישראלית הייצוגית, בסיורה הראשון של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בארצות הברית.

ביצוע הבכורה היה ב-17.6.1937 בקונצרט הסימפוני השלישי (קונצרט קיץ) של התזמורת הארץ ישראלית (לימים התזמרות הפילהרמונית) ב”גן רינה” בתל אביב בניצוחו של מרק לברי.

בתוכנייה של קונצרט אחר של התזמורת הארץ ישראלית לברי מסביר:

מתוך תוכניית התזמורת הארץ-ישראלית - מרק לברי מסביר על עמק

מתוך תוכניית התזמורת הארץ-ישראלית – מרק לברי מסביר על עמק

את הפואמה הסימפונית “עמק” כתבתי בשנת 1937. זאת היא אחת היצירות הראשונות שלי לתזמורת, שנכתבו בארץ-ישראל מתוך ההתרשמות הראשונה מהארץ, במקרה זה מהעמק, שהוא משמש לנו כעין תמצית מאותה ארץ-ישראל שעליה אנו חולמים בגלות ושאיננה מאכזבת את תקוותינו.

קשר נפשי לכל אחד אל העמק ורבות אפשר להגיד על אודותיו. אני צמצמתי את מסגרת יצירתי. ב”עמק” שלי השתדלתי למסור בעיקר את מצב הרוח, את האוירה, הליריקה שלו, השמחה והאופטימיזם.

את ה”עמק” שלי אפשר לחלק לשלושה חלקים. החלק הראשון – תאורי-ציורי; בו רציתי למסור את רוח העמק, את הליריקה שלו. החלק השני הוא אפי; זאת היא שירה של העמק; כיסוד בשבילה שימש לי “שיר העמק” שנכתב על ידי בשביל השיר המצוין של אליעז. בחלק השלישי עובר השיר למחול, [כ]מובן מאליו ל”הורה”, לאותה ההורה החמה הסוערת, אשר אותה, כמדומני, יודעים לרקוד רק בעמק.

 

ביצועים:

18 באוקטובר, 2011
פסטיבל שילובים, עפולה
גל אלתרוביץ’, מנצח
התזמורת סימפונית ירושלים (רשות השידור)

4 בינואר,2011
התזמורת הסימפונית קֶרנטנר (Kärntner), קלאגנפורט, אוסטריה
עמוס טלמון, מנצח

ביקורת:
עמוס טלמון, המנהל המוזיקלי של הסדרה הסימפונית בהרצליה, המצויה כעת בעונתה השמינית, ניצח לאחרונה על התזמורת הסימפונית קרטנר, קלאגנפורט, אוסטריה. הייתה זו הופעתו הראשונה של מנצח ישראלי בקלאגנפורט, אשר האגודה המוזיקלית (Musikverein) שלה מבוגרת מרעותה בווינה בשלושה שבועות… טלמון הוזמן לנצח על קונצרט פתיחת העונה של התזמורת: לפי הצעתו של טלמון, הקונצרט נפתח בפואמה הסימפונית הישראלית “עמק” מאת מרק לברי. טלמון: “דאגתי מעט כיצד תסתגל תזמורת אוסטרית ל”עמק”,  בייחוד למקצב ריקוד ההורה אשר אינו מוכר לאוזן האירופית. גם חששתי קמעא איך יגיב לה הקהל בקלאגנפורט. אני שמח לומר כי התזמורת, הן בחזרות והן בקונצרט, ביצעה את “עמק” בלב שלם ובדיוק, רגישות והתלהבות מרובים. כך גם הקהל: ביצעתי את “עמק” בארבע כנפות תבל; זו הייתה קבלת הפנים החמה ביותר לה זכתה היצירה, עם קריאות ‘בראוו’ ותשואות נמרצות”.

11 Responses to עמק, פואמה סימפונית, אופוס 45 (1937)
 1. Cyril Chilson
  April 1, 2012 | 02:22

  המוסיקה של מארק לברי היתה אהובה עלי עוד מילדותי בארץ. גם עכשיו, עם השנים ועם המרחק (אני מתגורר בבריטניה זה 16 שנה) – היא לא איבדה בעיני (ובאוזני) מחיוניותה ומקיסמה. הרעננות וכוח המשיכה שבה מסרבים להעלם ואינני חדל מלטעום בה טעמים חדשים בכל פעם שcoמזדמן לי להאזין ליצירה משל מלחין ישראלי נפלא זה ול”עמק” – על אחת כמה וכמה.לברי אינו מתיישן,מסרב להפוך ל”אתני”, ל”פולקלוריסטי” או ל”גנרי” (למעט SUI GENERIS)- ושיני הזמן אינן יכולות לו.
  אני יכול רק להביע את תקוותי הכנה שמכלול יצירותיו של לברי יוקלט בעתיד הנראה לעין. דומה שהקהל בישראל ובהחלט גם בחו”ל פשוט מחמיץ התוודעות לאמן גדול.
  ולסיום הערה קטנה למאסטרו טלמון: דומני שלא היית צריך לחשוש כל כך מ”כושר ההסתגלות” של האוזן האירופית ל”הורה” שכן הורתה ולידתה של ה”הורה”,ככל הידוע לי, דווקא באירופה (ברומניה) והיא גם שולבה בקטעים קלאסיים וירטואוזיים כגון ה”הורה סטאקאטו” של המלחין הרומני גריגוראש דיניקו שעובדה ונוגנה לעיתים מזומנות ע”י יאשה חפץ וכנרים ווירטואוזים אחרים:
  http://www.youtube.com/watch?v=Mag2mc5Vva0

  • אפרת לברי
   May 21, 2012 | 20:21

   תודה על המילים החמות.
   העמותה למורשת מרק לברי שמה לעצמה למטרה להפיץ ולהקליט את יצירותיו של המלחין. אם אתה מעוניין לעזור בקידום יצירותיו של מרק לברי בבריטניה, אנא צור אתנו קשר ב-
   music@marclavry.org.

   תודה,
   אפרת

 2. מאיר שרגאי
  June 22, 2014 | 19:58

  יצירה מופלאה !

  שנים חיכיתי שינגנו ביום העצמאות את תרועה לישראל
  שחלקה בודאי מופיע גם כאן.
  לבסוף פסקו מלהשמיע זאת, אולי כי הקהל הרלוונטי פחת
  וגם ישראל זה כבר לא אותו הדבר.
  אהל אנחנו אוהבים יצירות אלו מכל הלב.

  מאיר שרגאי

 3. אורה גולן
  December 6, 2014 | 10:18

  אפרת שלום !מתרגשת שוב ושוב לשמוע את היצירה עמק .רכשתי לפני מספר שנים את היצירה הזו מקול ישראל.מצפה ללמד בחדווה יצירה זו בגן הילדים בתוקף היותי מורה לריתמוסיקה בגני ילדים .בזו הדרך אני חותמת את שנתי האחרונה בהוראה.מצפה בקוצר רוח להיות נוכחת באופרה דן השומר כשתבוצע.בברכה אורה גולן.

 4. אורה גולן
  March 25, 2015 | 22:56

  לאפרת שלום! ילדי גן חובה וטרום חובה למדו בהנאה את פואמת עמק בהדרכתי.אשמח באישורך ךשלוח תמונות. בברכה אורה גולן.

 5. גולן אורה
  March 26, 2015 | 06:47

  לאפרת שלום ! בהתרגשות ובהוקרה אני שמחה להודיעך שילדי גן חובה נהנו לחוות להפנים את היצירה המופתית עמק בהנחייתי כמורה לריתמוסיקה.זכיתי ללמד את היצירה שכה אהבתי.בברכה אורה גולן.

 6. דב גולן
  July 19, 2016 | 09:07

  ביצוע מצוין בשנת 1975 במופע “שרתי לך ארצי” בהנחיית דן אלמגור ואליהו הכהן…שם מנצח יצחק גרציאני על תזמורת ראשות השידור ו3 מקהלות…ביצוע מצעולה…ישנה אצלי הקלטה וידאו כזו…

 7. אפרת לברי
  July 20, 2016 | 23:14

  שלום דב,

  אנו תמיד שמחים לגלות ביצועים מעניינים שאינם ברשותינו.
  תודה רבה שחלקת עימנו את המידע.
  אנו מאוד מעוניינים לקבל את הקלטת הוידאו של הביצוע המדובר.
  בתודה מראש,

  אפרת

  • נמרוד
   October 16, 2016 | 22:28

   האם אפשר לקבל את התווים של היצירה לשם למידה שלה?

   • אפרת לברי
    December 28, 2016 | 23:01

    שלום נמרוד,
    את התווים ניתן לרכוש אצל העמותה למורשת מרק לברי.
    אנא שלח דוא”ל ל-music@marclavry.org

 8. שמואליק גלבהרט
  September 4, 2018 | 21:34

  סוחף! חבל שאינה מנוגנת מספיק. ובהזדמנות זו – מה דעתכם על הפקת “דן השומר”, במשכן האופרה הישראלית בת”א, או אפילו בשטח למרגלות חניתה או המונפורט בגליל? אם לא בשנת ה-70, מתי כן?!

Leave a Reply

*